Vállalkozás ellenőrzés, belső ellenőrzési ismeretek, kontrolling

Ellenőrizzzzzzzzzzz TE is!

Ellenőrzési ismeretek alkalmazása szóbeli tételsor

1) Határozza meg az ellenőrzés fogalmát és ismertesse az ellenőrzés célját, tárgyát, módszerét és rendszerét.

Mutassa be az anyaggazdálkodás általános ellenőrzési feladatait. Részletesen adjon számot a vásárolt anyagok gazdálkodásának ellenőrzéséről, a vásárolt anyagok értékelésének és nyilvántartási rendjének ellenőrzéséről, a raktárgazdálkodás hatékonyságának ellenőrzéséről.

2) Ismertesse az ellenőrzés általános jellemzőit, az ellenőrzés szabályozottságát és az ellenőrzés helyét, szerepét a vezetésben.

Mutassa be a humánerőforrás gazdálkodás ellenőrzését, térjen ki a szellemi és a fizikai létszám ellenőrzésére, a termelési tervvel való összhang vizsgálatára is.

3) Sorolja fel az ellenőrzések különböző ismérvek szerinti csoportjait, és a csoportokba tartozó ellenőrzéseket, mutassa be azokat egy - egy példán keresztül.

Mutassa be a növénytermelés ellenőrzését. Részletezze a földterület hasznosítás, a művelési ágak ellenőrzését, a talajhasznosulás színvonalának mérését, a termelés feltételeinek és a talajerőgazdálkodás vizsgálatát, a szántóterület kihasználásának, a növénytermelési folyamatok végrehajtásának vizsgálatát. Példával szemléltesse a szántóegység alkalmazását.

4) Mutassa be az államhatalmi szervek intézményrendszerének felépítését és szervezeteinek működését az ellenőrzés szempontjából. Részletesen az Állami Számvevőszék ellenőrzési feladatairól adjon számot.

Ismertesse a tárgyi eszközökkel való gazdálkodás ellenőrzésének általános feladatait, részletezze az eszközök kihasználtságának ellenőrzését. Mutassa be a beruházások és a felújítások ellenőrzését. Hat-e az értékcsökkenés elszámolásának ellenőrzésére az eltérő költségelszámolási módszerek alkalmazása.

5) Mutassa be az Országgyűlés ellenőrző tevékenységét, a köztársasági elnök, a bíróságok és a Cégbíróság ellenőrzési feladatait.

Mutassa be a költséggazdálkodás általános ellenőrzését (térjen ki a költségtervezési feladatok, az anyagfelhasználás utalványozásának, a költséggazdálkodás információs rendszerének ellenőrzésére és a költségellenőrzés módszereinek vizsgálatára), a közvetlen és a közvetett költségek, továbbá a költségnemenkénti elszámolás ellenőrzését.

6) Mutassa be az államigazgatási szervek intézményrendszerének felépítését és szervezeteinek működését az ellenőrzés szempontjából. Részletesen az államháztartási belső pénzügyi ellenőrzésről és a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzéséről adjon számot.

Ismertesse az állattenyésztés általános ellenőrzési feladatait. Részletezze az állatlétszám nagyságának és összetételének, az állattenyésztési ágazatok produktivitásának, az állattenyésztés költségeinek és a takarmánygazdálkodás ellenőrzését. Határozza meg a számosállat fogalmát.

7) Mutassa be a függetlenített belső ellenőrzés fogalmát, elemeit, szervezetét, feladatait és módszereit. Ismertesse, mire terjed ki a fogyasztóvédelmi és a munkavédelmi- és munkaügyi ellenőrzés.

Adjon tájékoztatást arról, hogy az eredménykimutatás és a mérleg egymáshoz viszonyított adataiból számítható mutatók alkalmazása milyen segítséget nyújt az ellenőrzés során (pénzügyi helyzet: likviditási mutatók; hatékonyság: hozam- és teljesítménymutatók; jövedelmezőség: jövedelmezőségi mutatók).

8) Sorolja fel az államhatalmi ellenőrző szerveket. Fejtse ki részletesen az Alkotmánybíróság és az Ügyészségek ellenőrző tevékenységét, feladatait.

Foglalja össze a vagyonvédelmi rendszer ellenőrzésének főbb követelményeit, általános feladatait. Részletezze a pénz- és értékvédelem ellenőrzési feladatait, az eszközök biztonságának és a vagyonvédelem egyéb területeinek ellenőrzését.

9) Beszéljen részletesen a gazdasági verseny szabályainak és a közbeszerzések törvényességének betartását ellenőrző szervezetek működéséről, feladatairól, tevékenységéről (Gazdasági Versenyhivatal és Közbeszerzések Tanácsa).

Ismertesse a belkereskedelmi tevékenység ellenőrzésének sajátosságait, az áruforgalom átfogó ellenőrzését, ezen belül az árubeszerzés, az értékesítési és a készletgazdálkodási tevékenység ellenőrzését.

10) Sorolja fel hazánk adóhatóságait. Ismertesse azok hatáskörét, illetékességét, ellenőrzéseik szabályait, a vizsgálat lefolytatását.

Milyen főbb ellenőrzési célkitűzéseket határozna meg a műszaki fejlesztési tevékenység ellenőrzése során. Mutassa be a szervízhálózat működésének ellenőrzését.

11) Sorolja fel a tulajdoni formákat. Ismertesse a tulajdonosi ellenőrzéssel kapcsolatos feladatokat.

Mutassa be a külkereskedelmi tevékenység ellenőrzésén belül az értékesítési tevékenység vizsgálatának főbb ellenőrzési feladatait.

12)  Sorolja fel a belső ellenőrzési rendszer (legáltalánosabban elfogadott) elemeit. Részletesen fejtse ki a vezetői ellenőrzés és a tevékenységek folyamatába épített ellenőrzés feladatait, eszközeit, módszereit.

Számoljon be a termelési folyamat megszervezésének, a termelés irányításának, a termelési folyamat, a termelés ütemességének, egyenletességének vizsgálatáról és a termék minőségének ellenőrzéséről.

13) Ismertesse a könyvvizsgálói ellenőrzés legfontosabb jellemzőit. Térjen ki a könyvvizsgálati tevékenységre, annak módszereire és a könyvvizsgálók közreműködésére a belső ellenőrzésben.

Milyen típusú eredménykimutatásokat ismer? Beszéljen részletesen az eredménykimutatás ellenőrzésének feladatairól, területeiről.

14) Ismertesse az ellenőrzési módszerek sajátosságait, értelmezését. Részletezze a követelmények megismerésének forrásait, a tevékenység megismerésének általános eszközeit, a tény, helyzet, állapot stb. megismerésének közvetlen módszereit, eszközeit.

Mutassa be részletesen a mérleg ellenőrzésének feladataiból a befektetett eszközök és a készletek ellenőrzési feladatait és módszereit.

15) Ki készíti, ki hagyja jóvá egy gazdasági társaság belső ellenőrzési egységének ellenőrzési munkatervét? Ismertesse részletesen az ellenőrzési munkaterv összeállítását és tartalmát. Sorolja fel az ellenőrzés munkaszakaszait, és ezen belül adjon számot az ellenőrzésre való felkészülésről.

Ismertesse a leltárak és a leltározás általános ellenőrzési feladatait. Mutassa be az értékpapírok, a pénzeszközök, a jegyzett tőke, a beruházási szállítók leltározásának ellenőrzési feladatait.

16) Sorolja fel az ellenőrzés munkaszakaszait. Részletezze az ellenőrzés előkészítésének módszereit. Hogyan történik az ellenőrzés céljának és feladatának meghatározása. Ismertesse az ellenőrzési kockázat összetevőit, felmérésüket, becslésüket.

Mutassa be a saját termelésű készletek értékesítésének, a raktárra vétel és a készletek ellenőrzését. Ismertesse a termékek értékelésének vizsgálatát, az értékesítés és a kiszállítások ellenőrzését, a kiszállított késztermékek bizonylatolásának és számlázásának ellenőrzését.

17) Ismertesse a tényhelyzet megismerésének közvetett módszereit, eszközeit. Értelmezze a tények és követelmények összevetését, a teljesítményellenőrzést és az értékelemzést. Mutassa be az ellenőrzés logikai eszközeit. Milyen követelményeknek kell megfelelnie a vizsgálati programnak?

Ismertesse a nagykereskedelem, a bolti kiskereskedelem, a vendéglátóipari tevékenység, a szállodai szolgáltatás és az idegenforgalom sajátos ellenőrzési feladatait, módszereit.

18) Ismertesse a helyszíni ellenőrzéssel kapcsolatos körülményeket, eljárásokat, módszereket. Mit jelent a minősített adatok védelme?

A Számviteli törvény előírása alapján mire kell kiterjednie a pénz- és értékkezelési szabályzatnak? Részletezze a házipénztári forgalom ellenőrzési tevékenységet. Ismertesse a pénzkezelés bizonylatainak ellenőrzését. Melyek a készpénz őrzésének ellenőrzési feladatai?

19) Ismertesse az ellenőrzés megállapításainak írásba foglalását, a vizsgálati jelentés (részjelentés, összefoglaló jelentés) tartalmi és formai követelményeit. Értelmezze a jegyzőkönyvet, az ellenőrzési jegyzőkönyvet, az egyéb ellenőri megállapítást tartalmazó írásműveket. Mutassa be, hogyan történhet az ellenőrzés megállapításainak egyeztetése?

Ismertesse a személyi jellegű ráfordítások ellenőrzését. Részletezze a karbantartási, javítási tevékenység ellenőrzését. Mutassa be, milyen szempontok szerint végezné el a tárgyi eszközök értékcsökkenés-elszámolásának ellenőrzését és hogyan ellenőrizné a kötelezettségek értékének helyességét az analitikus, a főkönyvi nyilvántartás és a mérleg alkalmazásával?

20) Sorolja fel, és példán keresztül mutassa be a megállapításokat alátámasztó bizonyítékokat, okmányokat. Csoportosítsa ezeket az okmányokat, bizonyítékokat.

Adjon számot az áruforgalom sajátos ellenőrzési feladatairól. Mutassa be egy gazdasági társaság függetlenített belső ellenőre számára készítendő megbízólevéllel szemben támasztott alaki és tartalmi követelményeket.

21) Adjon számot az ellenőrzés minőségének biztosításáról. Mutassa be az ellenőrzés megállapításainak gyakorlati hasznosulását, hasznosítását. Részletezze az intézkedési tervvel és a realizáló levéllel szemben támasztott alaki és tartalmi követelményeket.

Fejtse ki a házipénztári rovancsolás ellenőrzési feladatait. Ismertesse, milyen okmányt kell készíteni a rovancsolásról és határozza meg annak tartalmát. Mutassa be, milyen ellenőrzési feladatokat jelölne ki a kötvény kibocsátással és kötvény beváltásával kapcsolatos teendők elvégzéséhez kapcsolódóan.

22) Foglalja össze az ellenőrök és az ellenőrzöttek jogait és kötelességeit. Mit jelent az ellenőrző felelőssége. Ismertesse a felelősség tartalmát, formáit.

Határozza meg a bizonylatok fogalmát, foglalkozzon részletesen a bizonylatok alaki és tartalmi követelményeinek ellenőrzésével. Ismertesse a szigorú számadási kötelezettség alá vont bizonylatok, nyomtatványok ellenőrzését. Ismertesse részletesen a selejtezés és a selejtezési bizonylatok ellenőrzését.

23) Mutassa be az adóellenőrzések jogkövetkezményeit, az adóhatósági intézkedéseket, az adóigazgatási eljárást, az adóhatóságok sajátos ellenőrzési feladatait.

Ismertesse a mérleg forrás oldalának ellenőrzési lehetőségeit, módszereit. Szemléltesse példákkal az eszközök és források értékelési szabályzatának és a szabályzat alkalmazásával kapcsolatos ellenőrzési feladatokat.

24) Ismertesse a pénzintézeti ellenőrzés rendszerét, a Magyar Nemzeti Bank, a PSZÁF, a hitelintézetek ellenőrzési feladatait, hatáskörét, eljárását, módszereit.

Határozza meg a számla fogalmát, mutassa be a számlaadással, számlázással kapcsolatos ellenőrzési feladatok teljes körét. Mutassa be a vállalkozások belső informatikai ellenőrzését.

25) Számoljon be az európai uniós tagsággal járó ellenőrzési feladatokról és mutassa be az uniós támogatások hazai ellenőrzésének rendszerét.

Ismertesse a számviteli tevékenység ellenőrzését. Példákon keresztül mutassa be az aktív és a passzív időbeli elhatárolások ellenőrzési feladatait és azok éves beszámolóval való kapcsolatának ellenőrzési feladatait.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 16
Tegnapi: 14
Heti: 94
Havi: 698
Össz.: 326 758

Látogatottság növelés
Oldal: Új rendszerű szóbeli tételsor
Vállalkozás ellenőrzés, belső ellenőrzési ismeretek, kontrolling - © 2008 - 2024 - ellenorizzteis.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »